Ako si vybrať správny projekt rodinného domu?
Aké pocity chcete zažívať z Vášho domu? Čo musí mať Váš nový dom čo Vám teraz chýba? Máte záujem o bungalov alebo poschodový dom? Toto sú možno otázky, ktoré si kladiete pri výbere projektu Vášho nového domova. V súčasnosti je na trhu obrovská ponuka projektov rodinných domov, preto je dôležité vedieť ako si vybrať projekt domu, ktorý bude čo najviac vyhovovať vašim potrebám. V článku ako si vybrať správny projekt rodinného domu sme pre vás pripravili zoznam otázok, na ktoré je potrebné odpovedať si ešte pred samotným výberom jednotlivých projektov domov.
Katalógový projekt domu alebo projekt na mieru?
Aj keď máte dobre vyvinutý cit pre estetiku, skúsený architekt môže priniesť zaujímavé nápady o ktorých ste nikdy neuvažovali. Takýto kreatívny vstup do návrhu môže zmeniť Váš dom z čisto funkčného na naozaj výnimočný. Na mieste je však otázka, či nie je návrh rodinného domu architektom zbytočný luxus? Pokiaľ nájdete katalógový rodinný dom, ktorý spĺňa takmer všetky vaše požiadavky, odmenou Vám bude nižšia cena za projekt ako aj ušetrený čas potrebný na vypracovanie projektu domu „na mieru“. Pokiaľ však takýto dom nenájdete, prípadne máte záujem o jedinečný rodinný dom, obráťte sa na nás. Radi Vám pomôžeme s návrhom Vášho domu na mieru!
Kedy bude môj projekt hotový a koľko stoja zmeny v projekte?
Obvyklá doba pre vypracovanie projektu rodinného domu na stavebné povolenie vrátane prípojok je okolo 1,5 mesiaca. Ak však nemáte presnú predstavu ako by mal Váš dom vyzerať, a v priebehu návrhu si budete žiadať zmeny, môže sa doba spracovania predlžovať.
Koľkokrát môžem použiť jeden projekt?
Všetky projekty rodinných domov sú viazané na konkrétne parcelné číslo, takže projekt domu je možné použiť len na stavbu jedného rodinného domu.
Čo obsahujú projekty domov od nás?
Naše projekty rodinných domov sú vo väčšine vypracované pre účely vydania stavebného povolenia a realizáciu stavby. Podľa zložitosti stavby sa hneď na začiatku dohodne rozsah príloh projektu. Projekt rodinného domu pre stavebné povolenie obvykle obsahuje:
- Projekt stavebnej časti -sprievodná správa, súhrnná technická správa, situačné výkresy, výkresy v mierke 1:50 - základy, všetky pôdorysy, rez, krov, všetky pohľady, výpisy okien, dverí, skladieb.
- Projekt statiky - technická správa, statický výpočet.
- Protipožiarné riešenie stavby - technická správa, výkres odstupových vzdialeností, rez, pôdorysy.
- Energetické hodnotenie budovy
- Projekty prípojok (prípojka vodovodu, kanalizácie, plynovodu, dažďová kanalizácia)
Obsah projektu pre realizáciu stavby dopĺňajú časti:
- Projekt vykurovania - technická správa, výpočet spotreby energie na vykurovanie, výkresy rozvodov ústredného kúrenia, schéma zapojenia kotla, umiestnenie, dimenzie vykurovacích telies a výkaz materiálu. Projekt vykurovania je vypracovaný pre plynový alebo elektrický zdroj vykurovania (klient si môže zvoliť alternatívu v rámci ceny projektu).
- Projekt zdravotechniky - technická správa, výkresy vnútorného vodovodu, domovej kanalizácie, domového plynovodu a výkaz materiálu.
- Projekt elektroinštalácií - technická správa, rozvody zásuvkovej, svetelnej a motorickej elektroinštalácie, slaboprúdové rozvody, schéma rozvádzača, výkres bleskozvodu a výkaz materiálu.
- Realizačný projekt statiky výkresy skladby stropov, výkresy výstuže a tvaru stropných dosiek, vencov, prekladov a schodíšť a výkaz materiálu.
- Výkaz výmer, rozpočet